Ταξίδι στο χρόνο ...

a2013-06-13-8902Μια εξαιρετική παράσταση παρουσίασαν σαν αποχαιρετιστήρια γιορτή οι μαθητές και οι μαθήτριες της Στ΄τάξης.

Με πρωτότυπο σενάριο, εξαιρετικές ερμηνείες, με υπέροχες στολές που ετοίμασαν με την καθοδήγηση και διδασκαλία των δασκάλων τους μας  ταξίδε ψαν στα αρχαία χρόνια, στα χρόνια της Αναγέννησης και του Βυζαντίου με τη "μηχανή του χρόνου".

Ακόμη τραγούδησαν τραγούδι με δικούς τους στίχους και παρουσίασαν ένα δείγμα του αφιερώματος στο έντεχνο ελληνικό τραγούδι με το οποίο ασχολήθηκαν κατά τη διάρκεια της σχολικής χρονιάς στα πλαίσια του μαθήματος της Μουσικής.

Συγχαρητήρια σε μαθητές και εκπαιδευτικούς.

Stoa2013-06-13-8910 a2013-06-13-8921 a2013-06-13-8941 a2013-06-13-8945

Πρόσκληση στ' τάξης

Οι ΣΤ΄ τάξεις, του 1ου και 6ου Δημοτικού Σχολείου Μελισσίων, σας προσκαλούν να παρακολουθήσετε την εκδήλωση για την αποφοίτησή τους, η οποία θα πραγματοποιηθεί στις 8:15μ.μ., την Πέμπτη, στις 13 Ιουνίου 2013, στον προαύλιο χώρο του σχολείου.

Η εκδήλωση θα περιλαμβάνει έντεχνο τραγούδι, θεατρική παράσταση που θα σας ταξιδέψει, με τη μηχανή του χρόνου, σε στιγμές της Ελληνικής Ιστορίας, την παρουσίαση του φωτογραφικού μας άλμπουμ με τίτλο «αναμνήσεις και όνειρα…» και θα κλείσει με μουσική, χορό και φαγητό προσφορά των Συλλόγων Γονέων και Κηδεμόνων στους αποφοίτους.

Σαςπεριμένουμε!

Στο Ολυμπιακό Στάδιο

IMG 2455 IMG 2460a

Γυμναζόμαστε και μαθαίνουμε!!

Οι μαθητές της ΣΤ’ Τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου των Μελισσίων επισκέφθηκαν τις εγκαταστάσεις του ΟΑΚΑ και με έναν εξαιρετικά ψυχαγωγικό τρόπο γνώρισαν τα Ολυμπιακά Αθλήματα. Με τη βοήθεια εξειδικευμένων γυμναστών αθλήθηκαν, διασκέδασαν και φυσικά έμαθαν για την ιστορία τους καθώς και την εξέλιξη τους στο χρόνο.

Στο Μουσείο Μπενάκη

IMG 2393 IMG 2404

Μια εξαιρετικά ενδιαφέρουσα περιήγηση έκαναν οι μαθητές της ΣΤ’ Τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου στο Μουσείο Μπενάκη. Οι μαθητές & οι μαθήτριες ταξίδεψαν πίσω στο χρόνο και γνώρισαν ελληνικές ενδυμασίες επί Τουρκοκρατίας καθώς και σκηνές καθημερινής ζωής των Ελλήνων μέσα από τα καλλιτεχνικά έργα των περιηγητών του 19ου αι.

IMG 2418 IMG 2422 IMG 2427 IMG 2442

Διεθνή μαγειρέματα... στο σχολείο

IMG 2319a

Τρώμε όχι μόνο Ελληνικά!!

Λίγο πριν τα Χριστούγεννα οι μαθητές της Στ  Τάξης του 1ου Δημοτικού Σχολείου «ταξίδεψαν» σε πολλές χώρες μέσα από τις γεύσεις.     Μαγείρεψαν παράξενα , παραδοσιακά φαγητά διάφορων χωρών του κόσμου  στα πλαίσια του προγράμματος της Διατροφής και τα παρουσίασαν με πρωτότυπο τρόπο στους συμμαθητές τους. Έτσι όλοι οι μαθητές  του σχολείου είχαν την ευκαιρία να μάθουν από τα παιδιά της ΣΤ’ Τάξης τα χαρακτηριστικά διάφορων χωρών,  τα τοπικά φαγητά τους και να δοκιμάσουν παράξενες γεύσεις.

IMG 2288a